Bebekle gelen müstakil yaşam

Mimar Banu Altay tarafından dekore edilen Çekmeköy’deki evlerinde “müstakil” yaşama geçiş yapan Erdoğan Ailesi, ailelerine yeni katılan bebekleri ile keyifli bir yaşam sürüyor.

Duvar içine giren sürgülü kapı, hem mekandan tasarruf edilmesini hem de şık bir görünüm elde dilmesini sağlıyor. Zeminde ithal seramik uygulanırken yüksekliği düşük olan tavana mekanın formuna uygun elips asma tavan uygulanmış. Mobilyalarda krem lake ve varak kombine edilmiş. Tüm uygulamalar, Sia Yapı tarafından gerçekleştirilmiş. Aksesuarlar Cumbo, Becara ve Muda Concept’ten seçilmiş.

  • Corian tezgâh malzemesinden evine konseptine uygun desen hazırlanıp, özel bir kesimle mekana dekoratif bir çözüm uygulanmış.
  • Nolte firmasına yaptırılan mutfak dolaplarını corian tezgâh tamamlıyor. Dolap alt ve üstlerinde kullanılan gizli ışık ile mekana derinlik verilmiş. Bar masa ve sandalyeleri Sia Yapı tarafından üretilmiş.

Daha önce Ataşehir’de oturan Erdoğan Ailesi, müstakil bir ev ve yaşam arayışları sonucunda Çekmeköy’deki bu 4 katlı villaya taşınmaya karar vermiş. Melis adında bir kızı olan Erdoğan çiftini yeni evlerinde bekleyen en büyük sürpriz ise, taşındıktan bir süre sonra bebekleri Ada’nın aileye katılması olmuş. Bankacı olan Betül Erdoğan, şu an doğum iznini kullandığından evinin keyfini sürüp bebeğiyle bol bol vakit geçirdiğini belirtiyor. Müstakil bir evde oturma fikrini daha çok eşinin istediğini, bu fikrin kendisine de cazip geldiğini belirten Betül Erdoğan, evde en sevdiği yerin ise alt kat olduğunu belirtiyor. Yemeklerin burada piştiğini ve yendiğini, yakın dostlarla burada vakit geçirildiğini, aile fertlerinin akşamları burada buluştuklarını ekliyor. Dekorasyonun da bu sebepten evin diğer bölümlerine göre daha sıcak ve günlük ihtiyaçları karşılayacak doğrultuda olduğunu anlatıyor.

“Açık mutfakla ilgili şüphelerimiz zamanla yerini keyfe bıraktı. Çünkü yemek hazırlarken televizyon seyreden aile fertleriyle sohbet etmek çok samimi bir ortam yaratıyor.”

Tüm mobilyalar, televizyon ünitesi, halı, şömine, tablolar, aydınlatmalar ve perdeler Sia Yapı tarafından uygulanmış. Zeminde ise lamine parke kullanılmış. Aksesuarlar Muda Concept, Becara ve Cumba’dan seçilmiş.

“Burası çok huzurlu bir ev. Özellikle alt salon ve bahçede yapılan uzun ve geç kahvaltılar, burayı daha da değerli kılıyor.”

Mutfak dolapları, masa ve raflar Nolte’den seçilmiş. Pleksi sandalyeler, Ünal-iş’ten alınmış.

Bu eve taşınmaya karar vermelerinin akabinde mimar Banu Altay ile tanışan ev sahipleri ortak istekleri doğrultusunda bir plan uygulamışlar. Ev kaba haliyle teslim edildiği için ev sahipleri ve mimar kendi zevkleri ve kullanım rahatlığına göre evin revizyon çalışmalarına başlamışlar. Banyolar, kapılar, tavan ve zemin uygulamaları, evde yaratılmak istenen hava ve yaşam şekline göre projelendirilmiş ve yorumlanmış. Tavan yükseklikleri az olduğu için giriş ve ana hollerde mekanı tanımlamak için elips ve yuvarlak asma tavan ve gizli ışıklar yapılmış. Mimar Banu Altay, evde son trendlere uygun, daha yeni ve göze çok tanıdık gelmeyen, yeni üretime geçmiş ürünler kullanmaya gayret ettiğini söylüyor. Kapılar ve süpürgeliklerde parlak, sedefli lakeler kullanmayı tercih ederken sıcaklık ve yumuşaklık kattığı için evin neredeyse bütününde duvar kağıdı uygulamış.

  • Salondaki tüm mobilyalar, raflar, halı ve perdeler Sia Yapı’ya yaptırılmış. Bahçeye açılan alt salonda bir fiskos köşesi ve L oturma grubu yaratılmış. Mutfağın salona dahil olması ev sahiplerinin bir arada daha çok vakit geçirmelerine olanak veriyor. Aksesuarlar, Mudo Concept ve Paşabahçe’den.
  • Toma ayaklı lavabo dolabı, Swarovski taşı oyma ve mermer lavabo Sia Yapı tarafından üretilmiş.

“Geniş çatıyı iki ayrı odaya bölerek daha çok misafir ağırlama imkanına kavuştuk.”

  • Raf malzemeleri, aydınlatma, koltuk, puf ve perdelerin tasarım ve uygulaması Sia Yapı’ya ait.
  • Koltuk, tuvalet masası ve giyinme odası Sia Yapı tarafından mekana özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş.
  • Yatak, yatak başı, puf, halı, aplikler, komodinler ve perdeler Sia Yapı tasarımı ve uygulaması.

“Televizyonun karşısındaki koltukta ailece vakit geçirmeyi çok sevsem de, güneş alan ve kitaplarla iç içe olduğum köşenin yeri ayrı.”

Ev çok katlı olduğu için ev sahiplerinin de isteğiyle 2 ayrı katta mutfak yapılmış. Üst salon ve mutfak daha çok misafir alanı olarak düşünülüp, ağır bir şekilde dekore edilirken alt katta daha çok günlük yaşamın geçmesi planlanmış ve rahatlığın ön planda olduğu, sıcak detaylar ön plana çıkarılmış. Bahçeyle ve havuzla bütünleşen ve ev sahiplerinin yaşam alanı olan alt salonda özellikle ekoseler, çizgiler, çicekler ve çeşitli renkler tercih edilmiş. Üst salonun ana temasını şıklık, alt salonunkini ise rahatlık olarak tanımlayan mimar Banu Altay, yatak odasında yumuşak renklerle huzuru bir ortam yaratmayı hedeflemiş.

Banyoda cam mozaik ve duvar kağıdı kullanılmış. Dolap ve vitrifiyeler Vitra’dan seçilmiş. Tavan yüksekliğinin çok düştüğü bölümde duvarı şişirerek ışıklı nişler uygunlanmış.

  • Sia Yapı tarafından tasarlanan ve üretilen çalışma masası, koltuklar, tuvalet masası, halı, puf ve perdeler Koleksiyon’dan alınan sandalye ile tamamlanmış. Radyatörleri gizlemek için özel desenler hazırlanarak cnc kesim paneller yaptırılmış.
  • Küvet, banyo dolapları ve aplikler Sia Yapı tarafından üretilmiş.