ARAPLAR İSTANBUL’UN SAYFİYESİNDEN EV ALIYOR

Türkiye’den gayrimenkul alımına Arap ülkelerinden yoğun talep gelmeye başladı. 2013’te 3 bine yakın taşınmaz alan Araplar özellikle Sapanca ve Maşukiye gibi sayfiye bölgelerini tercih ediyor.

Mütekabiliyet Yasası’nın ardından Türkiye’den gayrimenkul alımına ARa ülkelerinden yoğun talep gelmeye başladı. Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün Vatandaşları 2013 yılında Türkiye’den 3 bine yakın taşınmaz aldılar. Ve Yalova’ya yöneldiler. Şimdi sıra sayfiyeler var. Başta İstanbul’a yakın sayfiye yerleri olmak üzere yeşili bol, havası ve doğası temiz olan tüm ilçe ve köyleri benimsiyorlar. Sapanca, Çatalca ve Maşukiye gibi yerlerden orman içindeki çiftlik evleri satın alıyorlar.

“Ortalama 10 kişiden oluşan bir Arap ailesi için İstanbul’daki stüdyo daireler yerine, İstanbul’a yakın sayfiyelerden çiftlik evleri almak daha cazip. Araplar özellikle İstanbul çevresinde geniş arazi içerisinde çiftlikler ve kır evleri satın alıyorlar.” dedi. Aileler villa ve malikanelerinde, büyük metrekarelerde Türk Hamamları tercih ediyorlar dedi. Altay, Türkiye’nin Arap sermayesi için en güvenli liman ülkesi olarak öne çıktığını ve cazibe merkezi olduğunu da sözlerine ekledi.


Araplar, ülkemizde önce İstanbul, Bursa, Yalova’yı keşfettiler. Türkiye, camiler helal yemekler, alışveriş, ucuzluk, deniz ve dizilerin etkisiyle Arapları cezp etti. Zamanla, kaplıcaları ve denize yakınlığı dolayısıyla Bursa Arapların, ülkelerinde herhangi bir kargaşa çıkması halinde yaşamak için ya da tatil yapmak veya Ramazan’ı huzur içinde geçirmek için Türkiye’yi seçtiklerini söyleyen Sia Moore Mimarlık’ın kurucusu Banu Altay, Türk kültürüne duyulan yakınlık sebebiyle çoğu villa ve malikane projelerinde Türk Hamamı kullandıklarını anlatan Banu Altay, Katar, Dubai, Suudi Arabistan, Libya ve Irak’lı üst düzey iş adamlarının ve hatırı sayılır Arap şirketlerin, yatırımlarını Türkiye’ye yaptıklarını belirten Altay, “Araplar, evlerinde olduğu gibi iş alanlarındaki ofislerinde de konfor talep ediyor, ofis satın aldıklarında, ev rahatlığı istiyorlar”dedi.