Romantik Dağ Evi Stili Nasıl Uygulanır?

Sia&Moore Mimarlık&Dekorasyon Kurucu Ortağı Mimar Banu Altay, her ay farklı dekorasyon stillerini, uygulama önerilerini bizimle paylaşıyor.

DOĞAL GÜZELLİK VE LÜKSÜN ADRESİ İSVİÇRE
Dünyaca ünlü kayak merkezlerinin olduğu, dört resmi dilin konuşulduğu, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre topraklarının %60’ını Alp Dağları oluşturuyor. İsviçre Alpleri’nin dağ köyleri, yamaçları ve vadileri; farklı mimari nitelik taşıyan yapıları, el değmemiş doğayla birlikte misafir ediyor. Dağ evi binalarının yapısal olarak en büyük özellikleri, çevresindeki doğal güzelliğe uyum sağlayacak malzemelerle ve çetin iklim koşullarına uygun tekniklerle inşa edilmiş olmaları. Taş ve ahşap malzemelerin bir arada kullanıldığı bu yapılar, hem davetkar mimarileri, hem de sıcak iç mimari tasarımlarıyla romantik dağ evi konseptini ön plana çıkarıyor. Bölgenin geleneksel mimarisine uygun tasarlanan yapılarda doğal gün ışığından en üst seviyede yararlanmak ve panoramik dağ manzarasını iç mekana taşımak için geniş pencere açıklıkları tercih ediliyor. Dış mekanda uçsuz bucaksız dağlardan ve eşsiz doğal güzelliklerden oluşan bu sahne, evin iç mekanlarına göz alıcı bir dekorasyon etkisi katıyor ve insanı ayrılmak istemeyeceği doğanın parçası olmaya çağırıyor.
siamoore.com

EVİNİZİN DEKORASYONUNDA ROMANTİK, SICACIK VE HUZURULU BİR DAĞ EVİ ATMOSFERİ YARATMAK İSTİYORSANIZ İŞE SİZE İPUÇLARI:

  • Taş duvar kaplamaları, rustik ve doğal bir ortam yaratarak mekanın dekorasyonuna sıcak bir dokunuş katacaktır.
  • Doğal ahşap malzemelerin, özellikle zemin ve tavan kaplamalarında tercih edilmesi önem taşıyor. Mobilyalarda seçilecek kütük görünümü, ham ahşap veye eskitme tekniği kullanılarak yapılmış ürünler konsepti tamamlayacaktır.
  • Kanepe, koltuk gibi döşemeli ürünlerde seçilecek deri ve kumaşlar için, bej, vizon, kahve ve terracotta gibi doğadan gelen renk tonları kullanımı konsepti destekleyecektir.
  • Dağ evi konseptini tamamlayacak dekoratif aksesuarlar; suni kürk kanepe şalı ve minderler, ekose desenli veya el örgüsü örtü ve kırlentler, keten perdeler, zeminde etnik desenli halılar, kilimler veya suni postlar tercih edilebiri. Aynı zamanda rustik tarzda seçilmiş aydınlatmalar, geyik figürlü dekoratif objeler, ahşap şamdanlar, kurutulmuş çiçekler de hoş bir etki yaratacaktır.