DAILY SABAH

MANEVİYAT VE İYİLEŞMEYLE İLGİLİ DEKORASYON TRENDLERİ

Altay, özellikle yöneticilerin çalışma alanlarında görmeye alıştığımız keskin ofis dizaynlarından farklı olarak daha yumuşak renk ve desenlerle birlikte yuvarlak objelerle dekore edilmiş ofislerin iş kaynaklı stresi azalttığını ve de verimliliğini arttırdığını anlattı. Altay’a göre 2018 çeşitli mekanlara çok daha başka dekorasyon trendleri getirecek.

2018 senesi şüphesiz ki hayatımıza bazı inovasyonlar sunacak ve bunlardan birisi de yeni dekorasyon trendleri. Hem Türkiye hem de Orta Doğu’daki saygın konut ve ticaret mimari projeleri ile tanınan Sia & Moore Mimarlık Ofisinin kurucu ortağı olan mimar Banu Altay, bizler için 2018’in dekorasyon trendlerini yorumladı.

Ortağı Aydın Vural Gökçek ile birlikte 2011’den beri çalıştığı Katar’ın Doha şehrinde projeler üreten Altay, Orta Doğu piyasalarına oldukça hakim. Kendisi Katar’da emirliğin kişisel saray ve ofis dizaynlarını üstlenip çok kısa zamanda sayısız projeyi tamamlamış ve karşılığında ödüller kazanmış durumda. İlaveten dünya çapında ünlü tasarımcı Marcel Wanders’ın dizayn ettiği Mondian Doha Oteli projesi bünyesindeki bütün sosyal tesislerin ince inşaat işlerini de üstlenmiş hâlde. Altay Libya, Türkmenistan, Azerbaycan, Katar, Kuzey Irak, Rusya, Gürcistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve de Birleşik Krallık’ta projeler üretmiş. Altay, Müslüman ülkelerdeki tecrübelerine dayanarak 2018 senesinde “dizaynda maneviyat” konseptinin daha çok takdir göreceğini belirtti.

Altay’a göre “‘Bismillah’ yazılı eserlerin kullanımı bekleme/dinlenme ve resepsiyon salonlarına kadar uzanacak. Hat sanatı ve tezhip örnekleriyle olduğu kadar pirinç ve bakırdan yapılmış Hz. Fatma’nın Eliyle de daha çok karşılaşacağız. Ayrıca mekanın dekorasyon tarzı ile uyumlu olarak seçilmiş olan Kur’andan sure ve ayetlerle süslenmiş kadife perdeleri de takdim ettik. Bu ayetlerin yazılı olduğu perdeler oldukça popüler olacak.”

Mimarlık alanında ciddi ihracat rakamlarına ulaşmış olan Altay, Kapalıçarşı’dan ve Mardin’den birkaç zanaatkâr ile çalıştıklarını ve de ürünlerini yurtdışına sattıklarını belirtti.

2018 yılının bir başka trendinin de ekose desenler olduğunu belirten Altay, İskoçya’da dondurucu soğuktan korunmak için üretilen ekose kumaşların evlere bir sıcaklık katacağını söyledi.

“Zaman içinde İskoç kabilelerin sembolü hâline gelmiş olan ekose kumaş, renkler ve de dokusuyla paralellik gösteren bir statü sembolüydü de. En eski ekose kumaş örneği 3000 sene önceye kadar gitmekte. Bu örnek arkeolog Dolkun Kamberi tarafından 1985 yılında gerçekleşen bir kazı esnasında Çin’in batısında yer alan Çerçen İlçesi’nde bulunmuştu. Fakat 19. yüzyılda moda dünyası da dahil olmak üzere tasarımın çoğu alanında hâlen daha popülerliğini sürdürmekteydi. Ve bugün de evlerde daha sık kullanılması epey ihtimal dahilinde. Ekose kumaşı ev ortamınıza bir koltukla, sandalyeyle, ayak iskemlesi yahut yastıklarla dengeli bir şekilde sokabilirsiniz. Bu tarihî dokuyla gerek masa örtüleri, yatak setleri, perdeler ve hatta duvar kağıtları olsun, gerekse oturma grupları, kanepe örtüleri ve de koltuk kılıfları olsun daha sık karşılaşacağız.”

Altay ofis dekorasyonlarında olduğu kadar evlerde de önceden beri kullanılan erkeksi tasarımların daha sıcak tarzlarla ikame edileceğini ve de wellness (sıhhat) konseptinin moda olacağını da söyledi.

Altay bu trendin yönetici ofislerinden başlayacağını ve de daha sonra şirketin iç dizaynına kadar uzanacağını belirterek şunları ekledi: “Wellness konseptli ofislere geçiş önce keskin dizaynlardan uzak durmaya çalışan yöneticilerden başlayacak. Bu geçiş krem ve açık yeşil tonlarla ve de yuvarlak tasarımlı mobilyalarla takviye edilecek. Yönetici ofislerindeki lokal alışkanlıklar daha sonra şirketin geri kalanına da aksedecek. Şirketler ofislerine ortak bir snack bar alanı getirecekler, tuvaletlerine kozmetik ürünler koyacaklar, gerçek bitkilerle döşenmiş bio-dizayn duvarlar, kuş ve su sesleri tedarik edilen ortak dinlenme alanları, haftanın belirli günlerinde masaj hizmeti veren odalar, egzersiz alanları ve de bina içindeki hava kalitesini arttıran teknolojiler göreceğiz.”

Altay wellness konseptli ofislerin aynı zamanda kendini iş hayatının yoğun rutinine kaptırmış çalışanların farkındalık düzeyini de arttıracağını belirterek şöyle ekledi: “ Wellness konseptli ofislerin en önemli bileşeni aynalar ve aynamsı, yansıyan materyaller. Bu materyaller ve tasarımlar önemli, zira bireylerin kendilerini gözlemlemelerini ve de vücut pozisyonu ve oturma bozuklukları, kilo alımı gibi durumları fark etmelerine imkân tanıyorlar.”

Bu trendin özellikle Avrupa’nın büyük şirketlerinde çoktan başladığını vurgulayan Banu Altay’a göre “İtalya’daki Ferrari fabrikasının ortasına bir koru inşa edilmesiyle birlikte çalışan verimliliğinin yüzde 30 arttığı ölçülmüş. Ofisler 2018 yılında doğal ve sosyal alan kullanımına itibar edecek şekilde yeniden organize edilecekler. 2018 yılında ofislerin bir diğer özelliği de yöneticilerin ve de çalışanların birbirleriyle hobilerini paylaştıkları uygulama alanları olacak. Sanal gerçeklik oyun odaları, uzaktan kumandalı araba yarışları, drone fotoğrafçılık yarışmaları, kişisel bitki yetiştiriciliği, hatta ev hayvanı besleme noktaları ofislerin sosyalleşme alanlarını mimari açıdan büyük çapta etkileyecek.”