DAILY SABAH

RUHUNUZU DİZAYN VE RENKLERLE BESLEYİN

Uzun ve kasvetli kış mevsimini geride bırakmak üzereyiz ve de bahar kapımızda. Eğer evlerinizin ve ofislerinizin bu mevsim değişikliğini yansıtmasını istiyorsanız, bir iç tasarımcının tavsiyesini dinlemeyi düşününüz.

Karlı günler bitmek üzere. Birkaç hafta içinde tekrar baharın güzelliğine kavuşacağız. Evlerimiz ve ofislerimizdeki atmosfer de en az havanın ısınması kadar önemli. Renklerin, mobilya tarzı ve düzeninin ve ışıklandırmanın gücü ve önemi, içinde yaşadığımız mekanların başarısını belirlemekte.

Ülkemizin iç tasarım ve mimari konusunda önde gelen isimlerinden biri Banu Altay. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunu olan Altay, Sia Moore Mimarlık şirketinin de kurucusu. Üst düzey bir çok şirket ve özel kişiliğe hizmet sunmuş ve yurt dışında ödül kazanan projelere imza atmış olan Altay, Libya, Türkmenistan, Azerbaycan, Katar ve Kuzey Irak’ta devlet büyüklerinin ünlü saraylarının, özel malikanelerinin ve sosyal tesislerin de tasarımına ve hayata geçirilmesine katkıda bulunmuş durumda. Altay, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2016 yılında hazırladığı Türkiye’nin 2015 yılındaki 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nda 267. sırada yer aldı.  Bu büyük başarılarına rağmen Altay mütevazi bir insan ve gerçek bir hanımefendi. Kendisiyle 2017 yılındaki dekorasyon trendleri ve de bahar aylarına özel tasarımlar hakkında konuştuk.

Altay’a göre 2017 yılında doğal ve dingin bir yaşama dönme isteği hem dekorasyon alanında hem de hayatın diğer alanlarında baş gösterecek. Bilhassa tuğla kiremitler gibi doğal, terakota malzemeler ve aynı zamanda bronz, bakır, pirinç ve doğal mermer dokular bu yıl karşılaşmamızın kesin olduğu sakin detayları içeriyorlar. Ayrıca işlenmemiş ve cilalanmamış ahşap mobilyalar, ve de ipliklerle, çakıl taşlarıyla, ahşap kütüklerle ve bakır borularla donatılmış mobilya ve aksesuarlar da doğal ve sıcak bir atmosfer yaratmak için tercih edilecek şeyler arasındalar. Bu yılın en önemli dekorasyon trendleri arasında geleneksel değerlerin muhafazası ve kullanılmasının da yer aldığını belirten Altay, seramik, fayans, örgü gibi el işleriyle beraber dantel, porselen eşya, sedef obje ve cam ürünlerinin de geçmişe kıyasla daha çok görüleceğini söylemekte.

Uluslararası renk otoritesi Pantone’un bu yılın renk trendini “yeşillik” olarak tanımladığını belirten Altay, şunları ekliyor: “Pantone yeşil rengin tabiatta bol miktarda var olduğunu ve de içinde yaşadığımız çağın kargaşasına rağmen bizi huzur içinde bir araya getireceğini düşünüyor. Beyaz, bej ve krem rengi tonları bütünleyen koyu yeşil ve de yeşilin bütün tonları 2017’nin yıldızı olacak. Özellikle zümrüt yeşili, dağ yeşili ve de misket limonu yeşili bu yıl göreceğimiz ara renkler olacak. İlave olarak koyu mavi, baharat kırmızısı, mor ve mürdüm renkleri de cazip tonlar olarak göze çarpacak.”

Dekorasyonda kullanılan renklerin insan psikolojisine etkilerinin öneminin altını çizen Altay, “Yeşil renk tonları tabiatın denge ve uyumunu harmanlayıp rahatlatıcı ve dinlendirici etkiler yaratırlar. Kırmızı renkler, canlandırıcı etkileriyle motivasyon, enerji, tutku ve yaşam sevinci uyandırırlar. Koyu mavi tonlar düzenin, uyumun, ruhaniliğin ve de başarının renkleridirler. Sarı tonlar, güneşin olumlu etkilerini yansıtmak suretiyle akıllı idari çözümlere imkân sağlarlar. Turuncu tonlar enerji ve heyecan verici etkileriyle diyalog becerilerini ve mizahı güçlendirirler.”

Kendisine kendi favori renklerimden biri olan moru sorduğumda ise Altay’ın cevabı beni hiç şaşırtmadı: “Karakteristik vasıfları yaratıcılık ve entelektüellik olan mor tonlar asalet ve sanatı temsil eder. Tarihsel olarak bu renk sadece zenginlerin maddi gücünün yettiği bir boyadan elde edilebiliyordu zira doğada bulmanın en zor olduğu renkti. Siyah tonlar ışığı hapsedip parçaladıkları için algıyı dağıtan objeleri nötrleştirirler ve böylece insanların konsantrasyonunu arttırırlar. Beyaz tonlar saflığı, temizliği, soyluluğu, masumiyeti ve de devamlılığı temsil ederler. Düşünce gücünü arttırırken huzur, mutluluk ve güven hislerini de uyandırırlar. Mavi tonlar denizin huzurunu ve de gökyüzünün sonsuzluğunu sembolize ettikleri için dinlendirici ve teskin edici bir etki yaratırlar. Pembe tonlar, yarattıkları yumuşak etki sayesinde olumlu düşünce ve rüyalar yaratma konusunda etkilidirler.” Gördüğünüz gibi renkler kendi dillerine ve hayatımızı etkileme şekillerine sahipler. Etkileyici değil mi? Hangi renk sizi çağırıyor olursa olsun, bütün renklerin hayatınıza olumlu bir enerji getirmesini diler ve de 2017 dekorasyon trendlerini izlemeye devam etmenizi tavsiye ederim.