Hürriyet

Hürriyet Gazetesi – 08.03.2019

Kadınların her şeyden önce kendilerine inanmaları gerekiyor

Sia Moore şirketinin kurucusu Mimar Banu Altay: “Kadına verilen değerin, iş hayatındaki nitelikli kadın sayısının arttığı, ayrımcılık, şiddet ve ötekileştirmenin son bulduğu nice 8 Mart’lar diliyorum.“

Kadın bir kurucusu ile yola çıkan Sia Moore hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden 1996 yılında mezun olduktan sonra, mesleğim ile ilgili farklı sektörler ve firmalarda çalıştım. Sonrasında edinmiş olduğum tecrübe ve bilgi birikimiyle 2009 yılında bir kadın girişimci olarak Sia Moore Mimarlık Dekorasyon firmasını kurdum. İlk günden itibaren bir dünya markası yaratma hayali kurduğum “Sia Moore” ile birçok prestijli projelere imza attık. Bu yolculuğumuzda farklı ülkelerde hayata geçirdiğimiz projeler ile Orta Doğu Bölgesi’nin tanınan v aranılan mimarlık dekorasyon firmalarından biri haline geldik ve başarılarımızı uluslararası ödüller ile taçlandırdık.

Ödüllerimiz arasında 2017 yılında aldığımız The Stevie Awards Women in Business’te Yılın Kadın Girişimcisi ödülü de motivasyon kaynağımız oldu.

Merkez İstanbul ancak firmanız uluslararası çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmaları sizden dinleyebilir miyiz?

Sia Moore olarak ilk projemiz Libya’da dönemin liderine ait sarayların mimari ve iç mimari projeleriydi. Sonrasında Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Rusya, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Kuzey Irak, Etiyopya gibi farklı kültürlere sahip ülkelere girmeyi başardık. Bu projeler bize; saraylar, malikâneler, meclisler gibi büyük yapıların, bölgenin gelenek ve kültürüne uygun olarak tasarlanması ve projeye göre imalat ve montajlarının yapılması konusunda uzmanlık kazandırdı. Özellikle yurt dışında devlet protokolleri, emirlikler, üst düzey şirketler gibi çok sayıda farklı müşterilere proje hizmeti verdik. Aynı zamanda bazı ticari projelerde de Fit-Out Contactor olarak yer aldık. İmza projemiz Mondrian Doha Hotel, SBE Hotel zinciri tarafından 2018 başında Katar’da hizmete açıldı. İç mekanları ikonik tasarımları ile ünlü Hollandalı Marcel Wanders’a ait olan otelin tüm ortak alanları anahtar teslim olarak Sia Moore tarafından tamamlandı. Bu projede ürünlerin neredeyse tamamını Türkiye’de üretip ihracatını gerçekleştiren bir kadın girişimci olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmuş olmaktan büyük gurur duyuyorum.

İş dünyası kadın gücü hakkında düşünleriniz neler?

Ülkemiz kadınlarının ahlak, disiplin ve çalışkanlık adına dünyada örnek gösterilecek kadınlar arasında olduğunu düşünüyorum. Bu değerlerin yüksek eğitim, farkındalık ve vizyonla büyümesi inancıyla hizmet veren ve benim de üyesi olmaktan gurur duyduğum KAGİDER bu konuda aktif olan bir sivil toplum kuruluşu.

Bu tarz başarılı Stk’ların varlığının çok önemli olduğunu, iş dünyasında kadınların aktif olarak çalışması ve ekonomik güçlerini kazanması gerektiğini düşünüyorum. Kişisel önerim, kadınların her şeyden önce kendilerine inanması, seslerini yükseltmesi, risk almaları, birbirlerini desteklemeleri ve kendilerine güvenmeleridir. Kadına verilen değerin, iş hayatındaki nitelikli kadın sayısının arttığı, ayrımcılık, şiddet ve ötekileştirmenin son bulduğu nice 8 Mart’lar diliyorum.

Sia Moore’un geleceğe dönük planları nelerdir?

Sia Moore olarak sıradanlıktan uzak, güçlü ve yaratıcı çözümler sunabilen bir ekibiz. İnsan, hizmet ve ürün kalitesine yatırım yaparak kalıcı olmaya çalışıyoruz. Hedefimiz, gelişen trendleri ve güncel mimari akımları takip ederek, Orta Doğu’daki başarılarımızın farklı pazarlara taşımak, “Sia Moore” markasını globalleştirmek ve yurt dışında açmayı planladığımız mağazalarımızda yeni prestij projelere imza atmak.

TOP Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner