İç mimarlık, iç mimari tasarım ve dekorasyon belirli bir mekânın dönüşümü ile ilgilenir. Mevcut yapının analizi, incelenmesi ve yeni işlevlerin bu anlayış kapsamında mevcut yapıya adapte edilmesi süreçlerini içerir.

Bir mekân veya çevrenin tasarımı gerçekleştirilirken göz önünde bulundurulan birçok unsur vardır. Mekânın, kullanım amacına uygun bir şekilde; estetik ve teknik referansları ile işverenin finansal bütçesi çerçevesinde tasarlanması gerekmektedir. İç mimarlık; karmaşık yapısal, çevresel ve servis sorunları ile ilgilenir, mimarlık ve iç mekân tasarımı arasında ilişki kurar.

Bir iç mekân tasarımı sırasında, görsel (renk, ışık, biçim) dokunsal (yüzey, şekil, doku), işitsel (gürültü, yankı) gibi faktörler önemli bir rol oynar. Bir tasarımcı, süreç boyunca bu etkenlerden yararlanır ve tasarımda yer alan materyallerin kullanımına ilişkin estetik, pratik ve teknik bilgilere sahip olmak durumundadır. İnsan, nesnelerle her daim etkileşim içindedir ve bunu anlamak, ihtiyaçlara göre tasarımlar sunmak bir iç mimarın görevidir.

İç mimar; konut, otel, konaklama mekânları, okul, hastane ve sosyal yapılar, tarihi mekânlar, kafe, restorant, mağaza, ofis, iş yeri gibi mimari alanların iç mekanını en ince detayına kadar düşünmekle yükümlüdür. Bunlara; elektrik, su, ısıtma tesisatları, tavan, duvar ve zemin kaplamaları, aydınlatma çözümleri, kullanılacak dekorasyon malzemeleri, renk ve doku uyumları gibi detaylar da dahildir.

Sia Moore - Interior Design Services

Her mekân bir kimliğe sahiptir ve bu nedenle her mekânın kendine özgü ve emsalsiz olması hedeflenir. İç mimar, bu kimliği konsepte uygun olarak mekâna yerleştirdiği tasarım ürünleriyle yaratır. Yaygın önyargının aksine, bir iç mimarın görevi yalnızca mekânda kullanılan dekorasyon unsurlarını seçmekle sınırlı kalmaz.

Materyallerin yanlış kullanımı sonucunda, istenilen etki elde edilememekle birlikte mekân kendini gösteremeyebilir. Tasarımcı, doğru nesne ve materyallere şekil vererek, mekâna istenilen estetiği katar ve amaçlanan etkiyi yaratır. Bu sebepten ötürü bir tasarımcının aksesuar, mobilya ve renk gibi unsurlar hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir.

Elbette ki, tasarım aşamasında zemin kaplamaları, duvar kaplamaları, tavan kaplamaları, mobilya, aydınlatma, perdeler, cam, metal, sanat eserleri ve aksesuarlar kullanılır. Bütün bu unsurlar bir araya gelerek bir iç mimarın hayalindeki tasarımı hayata geçirir.

Sia Moore - Interior Design Services