FOOD & TRAVEL

banu altay food travel
banu altay food travel

RESTORAN BİR HİKAYE ANLATMALI

İTÜ Mimarlık mezunu Banu Altay, 2009’dan bu yana Sia Moore markası altında tasarım ve dekorasyon işlerine imza atıyor. Ortağıyla birlikte Sia Moore/Qatar’ı hayata geçiren Altay Libya, Azerbaycan, Qatar, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere gibi ülkelerde projeler hazırlıyor.

Mondrian Doha Otel için tasarladığı ünlü Japon restoranı Morimoto, guayubira ağacından yapılmış sushi bar tezgahı, 7 bin led ışıklı bakır çiçek, bakır fener aydınlatmaların oluşturduğu dev avize ve ipek paravanlarıyla en etkileyici örneklerden. Otelde yer alan Wolfgang Puck restoranı Cut’ın abajur formlu dev şemsiyeleri de Sia & Moore imzalı. Çalışırken restoranın hedeflediği kitleyi dikkate aldıklarını Altay “Bir restoranın temsil ettiği kültürle bağdaşır öğeler taşıması, bu kimliğin detaylarını yansıtması önemli. Fonksiyonel, operasyon ekibiyle misafir ilişkilerinin dengeli yürütülebileceği mekânlar tasarlıyoruz. Işık yoğunluğu, materyal ve renk, restoranın kimliğine göre değişiyor” diyor ve trend ipuçları da veriyor:

“Tasarım mantığı git gide müşterilerin görünme talebine yöneliyor. İnsanlar sosyal çevrelerine mesaj vermek ve görünür olmak istiyorlar. Diğer bir trend ise ‘story telling’, yani hikaye anlatıyor olmak. Özellikle yeni gastronomi markaları muhakkak anlatacak bir hikâyeye sahip olmayı ve bu hikâyenin detaylarını yansıtan bir dekorasyonu tercih ediyor.” Altay Türkiye’de de çıtanın giderek yükseldiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Son 10 yılda restoran mimarisinde büyük yol aldık. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve çeşitliği, işçilik ve yaratıcılık dünya ülkeleriyle yarışır.”