Sia Moore’dan hamam tasarımları

Ortadoğu’da Türk kültürüne yönelik ilgi hamamları zirveye taşıdı. Sia Moore Mimarlık, tasarladığı hamam projelerinde Osmanlı döneminden gelen hamam kültürünü bugünün teknolojisiyle harmanlıyor

Merkez ofisi İstanbul’da Sia Moore Mimarlık Dekorasyon firması, dünya genelinde farklı disiplinlerle çalışan, tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulamalarıyla çok sayıda üst düzey şirkete ve özel kişilere hizmet vererek, anahtar teslim büyük projelere imza atıyor. Firmanın kurucusu Banu Altay, markalarını “Sia Moore, yaşam ve tasarım felsefemize en uygun olacağını düşündüğümüz tescilli markamızdır. Osmanlıca bolluk bereket anlamına gelen Sia kelimesine Moore kelimesini de ekleyerek, fazlasını vaat etmeyi hedefledik. Ekibimiz, lüks konutlar, malikaneler, oteller, ticari yapılar, spor kompleksleri ve hamam-spa’lar üzerinde uzmanlaşmıştır. Proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyemizde bulunduruyoruz” diye anlatıyor.

Yurtdışında gerçekleştirdikleri projelerden bahseden Altay, Libya’nın devrik lideri Kaddafi Ailesi’nin lüks konutlarının mimari ve iç mimari projelendirme işlerinin ilk projeleri olduğunu hatırlatarak, Azerbaycan’da ise Cumhurbaşkanı Aliyev Ailesi’ne ait yazlık konut tasarımının da tamamlanmış projeleri arasında olduğunu kaydetti. “Bir yandan yurtiçinde proje çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da dünya piyasasını araştırarak, başta Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Türkmenistan gibi farklı kültürlere sahip ülkelere girmeyi başardık. Kuzey Irak’ta, Erbil ve Süleymaniye’de “cesaretle” çalışıyoruz” diyen Altay, özellikle Katar’ın incisi olarak adlandırılan Doha Pearl bölgesinde yaptıkları farklı mimari ve dekorasyona sahip konut ve ofis projeleriyle tanındıklarını bildirdi.

DUBAİ’DE OFİS AÇTI
Yurtdışındaki iş hacminin büyümesi ile yurtdışında ofis açma fikri oluştuğunu ve 2013 yılı Aralık ayı içerisinde Dubai’de Sia Moore ofisini açtıklarını açıklayan Banu Altay, Katar pazarındaki işleri artık bu ofisten takip edeceklerini söyledi. Katar’daki projeleri hakkında bilgi veren Altay, “Katar Emiri El Tani Ailesi’ne ait malikanelerin ve sarayların, mimari ve iç mimari tasarımlarını tamamladık; uygulama projelerine halen devam ediyoruz. Yine Katar’da tamamlamış olduğumuz ofis projemizde yer alan yaklaşık 50 bin adet swarovski taşlarla, tamamen el işçiliği ile işlenmiş panoramik Katar sülieti de dikkat çeken bir işimiz olmuştur. Birçok ülke cumhurbaşkanlarının özel konutlarının yanı sıra farklı projeler içerisinde cumhurbaşkanlarının kullanacakları VIP alanlarının tasarımlarını yapmaktayız” dedi.

ARAP MİMARİSİNİ OSMANLI MİMARİSİYLE BULUŞTURUYOR
Sia Moore olarak genel tarzlarının Neoklasik ile Eklektik tarzın kombinasyonu olduğunu belirten Altay, tasarımlarında müşteri taleplerini kendilerine göre harmanlayıp ahenk içinde sunmaya çalıştıklarını, genel olarak Türk İslam sanatı geometrik motiflerini mekanlarında yoğun olarak kullandıklarını bildirdi.

Türk kültürünün vazgeçilmezi sayılan ve geleneksel mimari öğeler içeren hamam tasarımlarında, Osmanlı döneminden gelen hamam kültürünü modern teknolojiyle harmanlayıp müşterilerine sunduklarını söyleyen Banu Altay, özellikle Ortadoğu’da iş yaptıkları Arap ülkelerinde Türk kültürü ve Türk aile yaşantısına duyulan merak ve beğeni sebebiyle çoğu villa ve malikane projelerinde Türk hamamı kullandıklarını vurguladı. Altay, Türk hamamı tasarımının belirleyici özelliklerini ise şu şekilde sıraladı:

  • Özel efektli aydınlatma elemanlarıyla zenginleştirilen kubbeler,
  • Geleneksel Türk motifleri işlenmiş mermer hamam kurnaları ve bakır, gümüş veya altın kaplama hamam tasları.
  • Ergonomik dizayna sahip mermer oturma sekisi, ısıtmalı mermer duvar kaplamaları,
  • Özel tasarım waterjet kesim mermer kaplama, ısıtmalı göbek taşları.
  • Kurna arkası ve diğer duvarlar için el yapımı geleneksel çini duvar panoları.
  • İslam sanatına ait geometrik süslemelerin kullanıldığı masif ahşap kapılar.
  • Mükemmel bir hamam için teknik altyapı çok önemli. Dikkatle planlanan ve uygulanan su ve ısı yalıtım katmanı ve yüzeylerin kusursuz birleşimi ortaya konan işin kalitesini belirler.
  • Türk Hamamı tasarımları bir sanat eseri inceliğinde işlerken, beraberinde mekanların her proje için özel tasarlanmış olmasına özen gösterilir.
  • Sia Moore, tasarımlarda genellikle dayanıklılığı açısından ve gelenekselliği fazla bozmamak adına Marmara mermeri, duvarlarda özel çini panolar kullanılıyor.