İş hayatının mabedi ofisler

Hayatımızın büyük bir bölümü iş yerlerimizde geçiyor. Felsefeniz çalışmak, üretmek ve kazanmak üstüne kuruluysa iş yeriniz zamanla bir mabede dönüşüyor. Çalıştığınız mekanda mutluysanız veriminiz artıyor.

Ofis dekorasyonu, basit bir dekorasyondan çok daha kapsamlı olup; şirketinizin gelecek iş akışını hedefleyen mekansal planlamadan, kurumsal kimliğinizi yansıtan iç mimari tasarımına uzanan bir süreçtir. İnsanların rahat ve mutlu hissedeceği ofisler tasarlamak, iş dünyasının ihtiyaçlarını estetik değerlerle buluşturan, işlevsel ve ekonomik çözümler üreten bir profesyonellik gerektirir.

Ofiste ev konforu isteniyor
Ofis tasarlarken mevcut ortamı ve gereksinimleri iyi tahlil etmek gerekir. İnsanlar, evlerinde olduğu gibi ofislerinde de maksimum konfor talep ediyor, ofiste ev rahatlığı yaşamak istiyorlar. Ofisine hobi odası, dinlenme sediri, masajlı küvet koyduran müşterilerimiz oluyor.

Bizim Sia Moore olarak genel tarzımız Neoklasik ile Eklektik tarzın kombinasyonudur. Ancak proje hazırladığımız müşterilerin genel istekleri, yaşadıkları coğrafi bölge ve kültürlerine göre değişiklik göstermekte. Tasarımlarımızda, müşteri taleplerini kendimize göre harmanlayıp ahenk içinde sunmaya çalışıyoruz. Yurt dışında, ağırlıklı olarak Körfez ülkelerinde iş yaptığımız için yabancıların ofise yönelik isteklerini iyi biliyoruz.

Katar’ın başkenti Doha’da, gökdelenler bölgesi diye anılan West Bay’da pek çok ofisin dekorasyonunu gerçekleştirdik. Erbil’de ve Dubai’de 400-500 m2’lik yönetici ofisleri içinde çalışma odası, toplantı odası, dinlenme odası, mutfak, yemek odası ve hatta hamam-spa olan ofisler hazırladık.

Hobi köşeleri oluşturuyoruz
Ofis tasarımlarımızda işverenin talebi doğrultusunda, personelin motivasyonunu en üst düzeyde tutabilmek adına yoğun iş temposundan uzaklaştırıp rahat hissedebileceği dinlenme alanları yaratmaktayız. Projelerimizde, yemek ve dinlenme saatlerini, bazen bir kahve eşliğinde dergi ya da gazetelere göz atarak geçirebilecekleri bir cafe, bazen de pasif spor yapabilecekleri spor odaları yer almakta. Yöneticilerin ofislerini ise, içinde sauna, buhar odası, soyunma ve dinlenme odaları bulunan küçük bir SPA’ya dönüştürebiliriz.

Maksimum gün ışığı
Ofiste, gün ışığından maksimum faydalanacak şekilde oturma düzeni sağlanmalıdır. Eğer yeteri kadar doğal ışık alamıyorsak, gözü yormayacak şekilde gün ışığını yayan lambalar ve gizli aydınlatmalar birebirdir. Ofislere, doğanın enerjisini hissetmek adına bitkiler yerleştirilebilir. Son dönemde duvarları dikey bahçelerle kaplıyoruz. Kimi zaman bunların içine şirketin logosu gömülüyor. Açık ofis sistemleri rağbet görüyor. Toplantı salonları, cam bölmelerle gerektiğinde açılıp kapanabiliyor; büyüyor küçülüyor. Sosyal alanlar dediğimiz, ofis çalışanlarının ortak kullanımına açık olan alanları tasarlamak ciddi anlamda uzmanlık gerektirir. Binaların giriş hollerinin adeta otel lobisi gibi tasarladığımız bir dönemdeyiz.

Ofis tasarlarken mevcut ortamı ve gereksinimleri iyi tahlil etmek gerekir. İnsanlar, evlerinde olduğu gibi ofislerinde de maksimum konfor talep ediyor, ofiste ev rahatlığı yaşamak istiyorlar.