Sia Moore, iç mekanlarda oluşturduğu özgür tasarımlarıyla dikkat çekiyor

Merkez ofisi İstanbul’da bulunan, Sia Moore Mimarlık Dekorasyon, özellikle uluslararası arenada gerçekleştirdiği projelerle adında söz ettiriyor. Arap mimarisi ve Osmanlı mimarisini bir arada sunan şirket, iç mekanlarda oluşturduğu özgür tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Banu Altay: 1974 Soma doğumluyum. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum. Farklı sektörler ve firmalarla çalışarak edindiğim tecrübeler ve bilgi birikimiyle 2009’da Sia Moore Mimarlık Dekorasyon firmasını kurdum.

Sia Moore isminin anlamı nedir?
Osmanlıca bolluk bereket anlamına gelen Sia kelimesine Moore kelimesini de ekleyerek, fazlasını vadetmeyi hedefledik.

“İç mimari tasarım profesyonel bir bakış açısıyla yapılmalıdır”
İç mimari tasarım profesyonel bir bakış açısıyla yapılmalıdır. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümü ev, ofis gibi iç mekanlarda geçer. Bu yerlerin sıkmayan, ferahlatan ve çalışma isteğini artıran şekilde tasarlanması gerekir. Yapılacak olan tasarımın kişinin zevkleri ve yaşam tarzı ile düşünülerek gerçekleştirilmesi önemli bir kriterdir.

“Arap mimarisini, Osmanlı mimarisiyle buluşturuyoruz.”
Sia Moore olarak genel tarzımız Neoklasik ile Eklektik tarzın kombinasyonudur. Ancak proje hazırladığımız müşterilerin genel istekleri, yaşadıkları coğrafi bölge ve kültürlerine göre değişiklik gösteriyor. Tasarımlarımızda, müşteri taleplerini kendimize göre harmanlayıp ahenk içinde sunmaya çalışıyoruz. Genel olarak Türk-İslam sanatı geometrik motiflerini mekânlarımızda yoğun olarak kullanıyoruz.

Katar’da 50 bin adet swarovski taşla silüet işledik
Katar Emiri El Tani Ailesi’ne ait malikanelerin ve sarayların, mimari ve iç mimari tasarımlarını tamamladık; uygulamaya geçtik. Yine Katarda bir ofis projesinde yer alan yaklaşık 50 bin adet swarovski taşla, tamamen el işçiliği ile işlenmiş panoramik Katar silüeti de dikkat çeken bir işimiz oldu.” 

“Türkmenistan’da Televizyon Kulesi’nin iç mekanlarını tasarladık”
2010’da Türkmenistan – Aşgabat’da 61 bin metrekare inşaat alana sahip, 211 metre yüksekliğinde, Televizyon Kulesi iç mekan tasarımlarını tamamladık. 2011’de açılan ve 3 bin 240 metrekare büyüklüğündeki formu ile Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren proje; 2012 Avrupa Gayrimenkul ödülleri kapsamında verilen “Kamusal Mimari” kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi. Projede yer alan ana holler, giriş mekanları, kafeler, konferans salonları ve restoran Türkmen kültürünü yansıtan modern bir anlayış ile tasarladık. 142 metrede bulunan ve 360 derece dönebilen restoran yuvarlak formlu olup, klasik tasarım öğelerin modern bir yorumudur.

Veledrom’un iç mekan tasarımında imzamızın bulunmasından gurur duyuyoruz”
2012’de Aşgabat’da yaklaşık 1 milyon metrekare toplam inşaat alanı olan “Olimpiyat Köyü” proje kapsamında yer alan, 61 bin metrekare inşaat alanlı; 6 bin kişilik kapalı bisiklet arenası “Olimpiyat Kompleksi Veledrom Binası” iç mekan tasarımlarını tamamladık. Veledrom, dünyanın en büyük kapalı alandaki pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisidir. Türkiye’de Veledrom bulunmazken, projenin bir Türk şirketi tarafından inşa edilmesi ve iç mekan tasarımlarında imzamızın bulunmasından gurur duyuyoruz.

2013’te Aşgabat’da yaklaşık 1 milyon metrekare toplam inşaat alanı olan “Olimpiyat Köyü” projesi kapsamında yer alan, 88 bin 500 metrekarelik inşaat alanına sahip “Büyük Arena Binası”nda imzamız bulunuyor. Projenin, kafeleri, basın alanları, dinlenme salonları, sauna ve duşları, galerileri,  tribün girişleri; VIP ve CIP locaları ve bekleme holleri, seyir terasları, bina girişleri ve hollerini tasarladık.

İstanbul’daki ofisiniz hakkında bilgi verir misiniz?
İstanbul’daki ofisimizde 9’u kadın olmak üzere toplam 15 kişilik ekiple çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ama proje uygulama süreçlerini tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyemizde bulundurduğumuz için bu sayı 100’ün üzerine çıkıyor diyebilirim. Lüks konutlar, malikaneler, oteller, ticari yapılar ve spor kompleksleri üzerinde uzmanlaşan ekibimiz, iç mekanların işlevsel ve nitelikli olabilmesine ilişkin sorunları yaratıcılığını katarak çözüyor. Biz aynı zamanda tasarım analizi yapan, şantiye denetimi, yapı sistemleri, estetik, yapı bilgisi; donatı, malzeme, donanım konusunda bilgi veren, eğitim ve deneyimle donanmış bir ekiple hizmet vermekteyiz.

“Boğaziçi Yalısı projemizle uluslararası ödül kazandık”
2013’te İstanbul – Halkalı’da Sinpaş Bosphorus City projesi dahilinde 600 metrekare alana sahip, 3 katlı “Boğaziçi Yalısı” projesini iç mekan konsept tasarım ve anahtar teslim olarak tamamladık.

El işçiliği özellikle tercih edilmiş olup, hat sanatı, kalem işlerinin yanı sıra kullandığımız Hint ipekleri kumaşlar ve halılar ile el dokuması perdeler, günümüz Osmanlı yaşam kültürünü yansıtmaya çalıştık. Yalıda, diğer konutlardan farklı olarak büyük çinilerle süslü bir Türk hamamı bulunuyor. Sauna, fitness, sinema bölümü, bar alanı ile fonksiyonel bir konut oldu. Proje ile Avrupa’da düzenlenen International Property Awards 2013’de Highly Commended Interior Design Private Residence ödülünü kazandık.

“Tasarımlarımızda, müşteri̇ talepleri̇ni̇ kendi̇mi̇ze göre harmanlayıp, ahenk i̇çi̇nde sunmaya çalışıyoruz. Genel olarak Türk – İslam sanatı geometri̇k moti̇fleri̇ni̇ mekanlarımızda yoğun olarak kullanıyoruz.”