Akdeniz Tarzı Mimari ve Dekorasyon Stili

Sia&Moore Mimarlık&Dekorasyon Kurucu Ortağı Mimar Banu Altay, her ay farklı dekorasyon stillerini, uygulama önerilerini bizimle paylaşıyor.

Saflığın simgesi beyaz ile serinliğin ve huzurun simgesi mavi tonlarının öncülük ettiği Akdeniz tarzı mimari ve dekorasyon bu ayki konumuz. Akdeniz sahillerinde bulunan mimari yapılarda, iç mekanlarda, kıyafet ve takılarda sık kullanılan çivit ve kobalt maviler aslında bir amaca hizmet ediyorlar. Bu coğrafyada yer alan akrep ve çiyanların bilinen en zehirli türünün rengi “çiyan mavisi” dir. Akdeniz evlerinde pencere ve kapıların bu renge boyanmasının mimari bir seçim değil, aslında korunma amaçlı bir önlem olduğunu biliyor muydunuz? İnanışa göre çevredeki zehirli hayvanlar kendileriyle aynı renk boyanan büyük objelerden korktuğundan, uzaklaşmalarını sağlamak için kullanılan mavi renk, sonrasında Akdeniz tarzının karakterini oluşturmuştur. siamoore.com

EVDE TATİL HAVASI İÇİN
Hem dış hem iç mekanlarda görülen taş duvarlar en popüler Akdeniz tarzı dekorasyon unsurlarından biridir.
Sıvalı duvarlar, beyaz sıva, kireç badanalar ve püskürtme dokulu duvar yüzeyler ideal olur.
Az ve öz mobilyalar, hasır kilim ve dekoratif objeler, keten beyaz kanepeler, mavi kombinli yastıklar, bürümcük kumaşlı perdeler tarzın vazgeçilmezleridir.
Desenli yer karoları, mavi – beyaz tonlarında karo çiniler, çakıl taşlarıyla kaplı zeminler mobilyalar için harika bir fon oluşturacaktır.
Özellikle yatak odalarında seçilecek ferforje karyola ve beyaz tüllerden oluşan cibinlikler Akdeniz esintisini odalarınıza taşıyacaktır.
Çanak, testi gibi antik bronz tonlarında otantik aksesuarlar, ham ahşap objeler, deniz kabuklarını çakıl taşlarıyla harmanlayarak kendinize özel dekorlar yaratabilirsiniz.