MİSTİK FAS STİLİ NASIL UYGULANMALI?

MİSTİK MASALLAR DİYARI FAS

Tarihi boyunca farklı kültürlere, medeniyetlere ve dinlere ev sahipliği yapmış Kuzey Afrika ülkesi Fas, kendine özgü mistik tarzı ve mimarisi ile dikkat çekiyor. Endülüs kültür mirasının da ektisiyle mimarisi, köklü bir geçmişe sahip rafine zevkleri gözler önüne seriyor.

Dekorasyonda ise enerjik ve zengin tasarım öğelerini yüzyıllardır sentezleyen Fas tarzı, zengin bir kültürüde simgeliyor. Fas denildiğinde akla gelen ilk şehir Marakeş, Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” demek. Kuzey Afrika’nın en dikkat çekici şehirlerinden Marakeş’te geleneksel mimari detaylar, yapıların tümünde dikkat çekiyor. Geniş ve işlemeli kapılar, görkemli kemerler, egzotik bitkilerle donatılmış iç avlular, girift geometrik desenli çiniler, bakır fenerler, zengin tavan detayları ve oyma işçiliğin bütün hünerlerinin sergilendiği iç dekorasyon bu tarzın etkisini ortaya koyar.

YAŞAM ALANLARINIZDA MİSTİK VE SIRA DIŞI BİR ATMOSFER ARAYIŞINDAYSANIZ OTANTİK FAS TARZI İYİ BİR ALTERNATİF OLABİLİR. İŞTE SİZE İPUÇLARI;

  • Parlak çekici renkleri, özellikle turuncu, turkuaz, kırmızı, pembe, mor, mavi ve yoğun sarı tonları bir arada kullanın.
  • Eski bir şömine, bakır tepsi ve fenerler, doğu tarzı el dokuma halı ve kilimler, tablolar, nargile ve özenle seçilmiş girift geometrik çiniler, büyük aynalar, Fas tarzı tabak ve dekoratif objeler tercih edin.
  • Mekanları doğal yeşillik katan egzotik bitkiler, antik görünümlü büyük toprak saksılar, seramik küpler ve hasır örgü sepetlerin içlerine konacak farklı tarzlarda çiçeklerle donatın.
  • Banyolarda mavi çinili lavabolar, rustik armatürler, kontrast renkli yer ve duvar çinileri ve safran renkli duvar boyası stili pekiştirecektir.
  • Yatak odasında kobalt mavisi, gelincik kırmızısı veya safran tonlarında kontrast renkli yatak örtüleri, ipek yastıklar, komodin üzerinde işlemeli fener aydınlatmalar işe yarayacaktır.