Banu Altay: “İstenen özgünlükte mekanlar ve tekrarlamayan banyo ve mutfak tasarlıyoruz”

Tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulamalarıyla çok sayıda üst düzey şirkete ve özel kişilere hizmet veren; anahtar teslim büyük projelere başarı ile imza atan Sia Moore Mimarlık, proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyesinde bulunduruluyor. Sia Moore Mimarlık kurucusu Mimar Banu Altay ile son dönem gerçekleştikleri banyo ve mutfak projelerini ve bu alanda ki son trendleri konuştuk.

Mutfaklar, tarih boyunca her dönemin ihtiyaçlarına ve koşullarına uygun olarak birçok formatta tasarlandı. Başlarda evin dışına kurulan mutfaklar, zamanla evin içine alındı, boyutları da konutun büyüklüğüne, yaşayanların sayısına ve ihtiyaca göre değişkenlik gösterdi. Antik Yunan’da odalar merkezi bir avlunun etrafına yerleştiriliyordu; avlu aynı zamanda mutfak görevindeydi. Avrupa’daki soyluların geniş evlerinde ise binanın en alt katı mutfak olarak tasarlanıyordu.

Ebeveyn banyosu olur da ebeveyn mutfağı olmaz mı?
Bugün her iki modelin de gelişmiş halini kullanıyoruz. Günümüzde mutfaklar, aile ve dostların buluşma noktası olarak dizayn ediliyor; yemek pişirilen bir mekan olmaktan çıkıp yaşam alanına dönüşüyor. Evlerde oturum alanı genişledikçe, banyolar gibi mutfakların da sayısı artıyor. Ebeveyn banyosu, misafir banyosu şeklinde isimlendirilen banyolar gibi mutfaklar da, hanımın kullandığı mutfak, yardımcı mutfağı ya da servis mutfağı diye çeşitlenerek çoğalıyor. Mutfak olarak kullanılan avlunun yerini ise ada mutfaklar aldı. 

100 metrekarelik mutfağı bile yetersiz bulan oluyor
Yemek hazırlamak için kullanılan alan olan mutfaklarda, tipik olarak bir ocak ya da mikrodalga fırın, yemekleri temizlemek ve bulaşık yıkamak için lavabo; genellikle bulaşık makinesi bulunuyor. Yemek depolamak için kullanılan kiler, dolap ya da buzdolabı gibi tesisatlarında yer aldığı mutfağın temel işlevi yemek pişirmek olsa da, özellikle evlerde büyüklüğüne, içindeki donanıma bağlı olarak değişik faaliyetler de yürütülebiliyor. Mutfak eğer yeterince büyükse ailenin yemek yediği ve hatta misafirlerin bir araya gelmek için tercih ettiği en rahat yer olabiliyor.  

Büyük alana sahip evlerde tercih edilen ada mutfaklar, kimi zaman çalışma masası olarak dahi kullanılıyor. Aslen mutfak olup da, ferahlık ve genişlik etkisi kazandıracak şekilde tasarlanmış bir ortamda bir yandan atıştırırken diğer yandan kahvenizi yudumlayarak pekala çalışabilirsiniz.

Ada ve yarım ada mutfaklar
Büyük alana sahip evlerde tercih edilen ada mutfaklar, kimi zaman çalışma masası olarak dahi kullanılıyor. Aslen mutfak olup da, ferahlık ve genişlik etkisi kazandıracak şekilde tasarlanmış bir ortamda bir yandan atıştırırken diğer yandan kahvenizi yudumlayarak pekala çalışabiliyorsunuz.

Medcezir ve Intikam’daki mutfağın aynısı…
Televizyonlarda yayınlanan diziler pek çok kişiye ilham kaynağı oluyor. Dizideki evin salonunu, konuk odasını referans göstererek aynısının yapılması isteniyor. Yerli dizilerin en önemli mekanlarından biri de mutfaklar; dört tarafı açık ada mutfaklar hemen her dizide karşımıza çıkıyor. Tuzla’da çekildiği söylenen Medcezir’in villası son dönemin  favorisi olarak karşımıza çıkıyor. Dizi fanları, forumlarda villanın 6 milyon dolara satılığa çıkarıldığı bilgisini veriyor. İzleyici o kadar dikkatli ki, villada girişten üst kata bağlanan merdivenleri bile konutuna birebir uygulatıyor. Aynı şekilde İntikam’da Beren Saat’in oynadığı karakterin yaşadığı Kanlıca’daki yalı ve Arsoy’ların malikanesi de gözde mekanlar arasın da yer alıyor. Mutfak, her iki dizide de ailenin ve dostların buluşma mekanı olarak önemli bir işlev üstleniyor.

Renklerin etkisi mutfaklarda da devreye giriyor
Fuşya, mor ve siyah gibi uç renklerin uygulandığı mutfaklar tasarlansa da genellikle krem, bej, turkuaz ve su yeşili tercih ediliyor. İştah açıcı diye nitelendirilen turuncu, Zen etkisi de gözetilerek sıkça kullanılıyor.

“İstenen özgünlükte mekanlar ve tekrarlamayan banyo ve mutfak tasarlıyoruz”

Zeminlerde genellikle CremaMarfil veya LykiaBeige, duvar kaplamalarında mermer ile birlikte Bisazza cam mozaikleri kullanmayı tercih ediyoruz. Waterjet kesim tekniğiyle tasarladığımız her türlü motifin hazırlanabiliyor olması sayesinde, istediğimiz formda metal, cam ve ahşap malzemeyi birbiriyle kombin edebiliyoruz. Böylelikle, istenen özgünlükte mekanlar ve tekrarlamayan banyo ve mutfak tasarımlarını her müşterimize özel olmak üzere oluşturuyoruz. Mutfak tasarımlarımızı, Hansgrohe armatürler, Siemens ve Gaggenau ankastre ürünler ve gizli aydınlatmalarla destekliyoruz.

“Deneyimli ve donanımlı bir ekibiz”
İnsanların  rahat, mutlu ve huzurlu hissedeceği mekanlar tasarlayan, tasarım analizi yapan, şantiye denetimi, yapı sistemleri, estetik, yapı bilgisi, donatı, malzeme, donanım konusunda bilgi veren, eğitim ve deneyimle donanmış bir ekibiz; uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyesinde bulunduruyoruz. Ekibimizin kusursuz işçiliği, tasarımlarımızın birebir uygulanmasını sağladığı gibi, kullanım esnasında da her türlü konforu müşteriye sunabiliyoruz.

“Uzun ömürlü kullanımlar için arka planın profesyonelliği tartışılmaz bir olgudur”
Mimari tasarım ve sunum çalışmalarımızın vazgeçilmez  bir parçası olan 3D modelleme ve animasyon yöntemlerinde, bilgisayar destekli çizim tekniklerini ve teknolojiyi etkili bir şekilde kullanabilmek için sektörümüzde gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tasarımlarımızı bilgisayar ortamında 3 boyutlu objeler haline getirip, doku ve ışık ayarlarıyla ile birlikte izin fotorealistik görsellere dönüştürüyoruz. Bu görselleri de tüm detayları ile uygulama işlerimize aktarıyoruz.

“Zeminlerde genellikle CremaMarfil veya LykiaBeige, duvar kaplamalarında mermer ile birlikte Bisazza cam mozaikleri kullanmayı tercih ediyoruz. Waterjet kesim tekniğiyle tasarladığımı her türlü motifin hazırlanabiliyor olması sayesinde, istediğimiz formda metal, cam ve ahşap malzemeyi birbiriyle kombin edebiliyoruz.”