BANU ALTAY: TÜRK KÜLTÜRÜNE YÖNELİK İLGİ, HAMAMLARI ZİRVEYE TAŞIDI

SİA MOORE Mimarlık

Romalılarla başlayan hamam kültürü Osmanlılar döneminde şekillenerek Türklerin vazgeçilmez alışkanlıkları arasına girdi. Mimar Sinan’ın tasarladığı hamamlar, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında mistik bir arınma mekânı olarak kabul gördü. Ancak evlere banyoların girmesiyle hamamların saltanatı sarsılmıştı. Son dönemde ise özellikle Avrupa’nın beş yıldızlı otellerine ve modern şehirlerine Türk hamamları yapılırken, daha küçük ölçekte tasarlanmış olanlar da evlerde uygulanmaya başladı.

Sia Moore Mimarlık’ın kurucusu Banu Altay hamam kültürüne yoğunlaşan ilgili ve tasarıma ilişkin incelikleri şöyle açıklıyor;

Türk kültürüne duyulan yakınlık sebebiyle çoğu villa ve malikâne projelerimizde Türk hamamı kullanmaktayız. Katar, Dubai, Suudi Arabistan, Libya ve Iraklı üst düzey işadamlarının ve hatırı sayılır ailelerin villa ve malikânelerininde, büyük metrekarelerde Türk hamamları yapıyoruz. Türk kültürünün vazgeçilmezi sayılan ve geleneksel mimari öğeler içeren hamam tasarımlarımızda, Osmanlı döneminden gelen hamam kültürünü günümüz modern teknolojisiyle harmanlayıp müşterilerimize sunuyoruz.

ARAP MİMARİSİ, OSMANLI MİMARİSİYLE BULUŞUYOR
Kubbeler, mermer kurnalar, ısıtmalı göbek taşları, el yapım geleneksel çini duvar panoları, İslam sanatına ait geometrik süslemelerin kullanıldığı masif ahşap kapılar, gümüş veya altın kaplama hamam tasları Türk hamamının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Türk hamamı tasarımlarımızı bir sanat eseri inceliğinde işlerken, beraberinde mekânların her proje için özel tasarlanmış olmasına ve kendimizi tekrar etmemeye özen gösteriyoruz. Tasarımlarımızda genellikle dayanıklılığı açısından ve gelenekselliği fazla bozmamak adına Marmara mermeri, duvarlarda özel çini panolar kullanmayı tercih ediyoruz.

TÜRK HAMAMI TASARIMININ BELİRLEYİCİ ÖZELLİKLERİ;

  • Özel efektli aydınlatma elemanlarıyla, zenginleştirilen kubbeler
  • Geleneksel Türk motifleri işlenmiş mermer hamam kurnaları ve bakır, gümüş veya altın kaplama hamam tasları
  • Ergonomik tasarıma sahip mermer oturma sekisi
  • Isıtmalı mermer duvar kaplamaları ve göbek taşları
  • El yapımı geleneksel çini duvar panoları

ARAP AİLELERİN TERCİHİ HAMAMLAR
Araplar, başta İstanbul’a yakın sayfiye yerleri olmak üzere yeşili bol havası ve doğası temiz olan tüm ilçe ve köyleri benimsiyorlar. Sapanca, Çatalca ve Maşukiye gibi yerlerde orman içindeki çiftlik evleri satın alıyorlar ve ardından “Türk dizilerindeki gibi dekore edin” diyerek mimarlık ofislerinin kapısını çalıyorlar.

Ortalama 10 kişiden oluşan bir Arap aile için İstanbul’da ki stüdyo daireler yerine, İstanbul’a yakın sayfiyelerden çiftlik evleri almak daha cazip. Çok eşliliğin yaygın olduğu Arap kültürü dolayısıyla oda ve banyo sayısının fazla olduğu konutlar tercih ediliyor. Arap aileler plaja gitmek yerine evlerine Türk hamamı yaptırıyorlar.

SIA MOORE HAKKINDA

Banu Altay liderliğindeki Sia Moore ekibi lüks konutlar, malikaneler, oteller, ticari yapılar ve spor kompleksleri üzerinde uzmanlaşıyor.

Proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatını kendi bünyelerinde bulundurarak, kullanıcılara kaliteli hizmeti vermeye devam ediyor.

DENEYİMLİ VE DONANIMLI BİR EKİBİZ

“İnsanların rahat, mutlu ve huzurlu hissedeceği mekanlar tasarlayan, tasarım analizi yapan, şantiye denetimi, yapı sistemleri, estetik yapı bilgisi, donatı, malzeme, donanım konusunda bilgi veren, eğitim ve deneyimle donanmış bir ekibiz. Proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyesinde bulunduruyoruz. Ekibimizin kusursuz işçiliği, tasarımlarımızın birebir uygulanmasını sağladığı gibi, kullanım esnasında da her türlü konforu müşteriye sunar. Uzun ömürlü kullanımlar için arka planın profesyonelliği tartışılmaz bir olgudur. Mimari tasarım ve sunum çalışmalarımızın vazgeçilmez  bir parçası olan 3D modelleme ve animasyon yöntemlerinde, bilgisayar destekli çizim tekniklerini ve teknolojiyi etkili bir  şekilde kullanabilmek için sektörümüzde gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tasarımlarımızı bilgisayar ortamında 3 boyutlu objeler haline getirip, doku ve ışık ayarlarıyla ile birlikte fotorealistik görsellere dönüştürüyoruz. Bu görselleri de tüm detayları ile uygulama işlerimize aktarıyoruz.”