Klasik. neoklasik ve eklektik… Boğaziçi Yalısı

International Property Awards 2013’te Highly Commended Interior Design Private Residence ödülünü kazanan Sia Moore tasarımı Boğaziçi Yalısı, mermer dokular, ipek duvar kağıtları, kadife kumaş renklerin kombinasyonu ile eşine az rastlanan bir stil ile neoklasik tarzı harmanlıyor.

 

2013 yılında Sinpaş Bosphorus City projesi dahilinde 600 m2 lik alana sahip 3 katlı “Boğaziçi Yalısı” projesini iç mekan konsept tasarım ve anahtar teslim olarak tamamlayan Sia Moore, bu projesiyle İngiltere’de düzenlenen International Property Awards 2013’de Highly Commended Interior Design Private Residence ödülünü kazandı.

Sia Moore’un kurucusu mimar Banu Altay, 2013 Nisan ayında teslim ettikleri Bosphorus Yalı projesi için klasik ve eklektik tarzı benimseyerek tasarımı ev sahiplerinin isteklerine uyumlu hale getirmiş.

Sia Moore tasarım ekibi, evin giriş holünde yer alan galeri  bölümünü evin kimliğine esas olarak düşünmüş ve etkileyici bir mekan tasarlamıştır. Evin genelinde  kullanılan krem lake ahşap, pirinç  galeri ve merdiven korkulukları, altın varak işlemeler ve kalem işçiliği merkez sirkülasyon alanını hem gösterişli hem de ferah kılmıştır. Tasarımın tümüne hâkim olan mermer dokular ipek duvar kağıtları, kadife kumaş renklerin kombinasyonu ile eşine az rastlanan bir stil ile neoklasik tarz bu evde harmanlamıştır. Özellikle galeri boşluğunda kullanılan gösterişli cam kollu avize ilk girişte ihtişamıyla etkiliyor. 

SALON

Misafirlerin ağırlanacağı salonda evin geneline hakim olan yağ yeşili, vizon ve bej renkleri, hint ipeği kumaşlar ve el dokuma halılar görmek mümkün. Tavan ve duvarlarda kullanılan el oyması ahşap motifler ve kalem işleri zerafeti temsil ediyor. Zeminde bütünlüğü marküteri bordür, mermer ve lamine parke kombinasyonu sağlıyor. Yine bu bölümde ince ince detaylandırılmış sedir, el oyması sehpalar Osmanlı günlük yaşam kültürünü yansıtıyor.

 

KULLANILAN ÜRÜN VE MARKALAR

Mutfak elektrikli cihazlar: SMEG
Banyo bataryalar: HANSGROHE
Mutfak armatür: FRANKE
Marküteri parke: KAHVECİ PARKE
Mermerler: KGM MERMER
Alçı ve varak imalatları: ASTAS CLASSIC COLLECTION
İthal seramikler: LOVE CERAMICS / LAFAENZA
Çiniler: GORBON
İthal duvar kağıtları: BN / DREAMS / HOMETEKS / LOT
Doğaltaş lavabo: EFESUS STONE
El dokuma halılar: BORR HALI

MUTFAK – BANYO 

Mutfakta evin genel bütünlüğü açısından krem lake üzeri altın varak boyalı dolaplar ile yine bütünlüğü tamamlayacak rustik beyaz eşyalar tercih edildi. Banyolarda ise mekanın özelliğini yansıtan, ithal seramikler ve özel çini seramiklerle tekstil tabanlı suya dayanıklı ithal duvar kağıtları kullanılmış, Ebeveyn banyo duş kabininde ise yine Sia Moore özel tasarımı altın varak desenli kabin camı kullanılmış.

YATAK ODALARI 

Üst kattaki yatak odalarında da yine giriş katta kullanılan vizon ve krem renkler tercih edilmiştir. Avize, aplik, abajur gibi aydınlatmalarda, aydınlatma değerleri, mekanlara ihtiyaç duyulan dinginliği sağlayacak şekilde tasarlanmış ve uygulanmıştır. Mimarın ustalıkla mekana yakışır aksesuar, tablo vs. seçimleri de mekanı tamamlayan inceliktedir.

ÜST KAT OTURMA 

Yatak odalarının bulunduğu üst katta günlük oturmaya yönelik bir de sofa bulunmakta. Yay formunda, özel tasarım altın varak asit indirme yöntemiyle yapılmış cam sürgü kapı dikkat çekmekte. Bu mekanda yine özel tasarım ahşap imalatların yanı sıra, ipek kadife üzerine K.Maraş’da yaptırılan el işi altın sırma perdeler mekan bütünlüğünü tamamlayan ve Osmanlı yaşam kültürünü vurgulayan detaylardan biri.

HAMAM

Projedeki diğer yalılardan farkı, bodrum katta mimarın eklediği sauna ve çinilerle süslü bir türk hamamı olmasıdır. Evin spa bölümüne giden koridorda kullanılan bambu bitkiler, mekanı kendi içerisinde özelleştirmiş. Hamam girişinde ise karşılıklı duvarlarda uygulanan nişler hem fonksiyonel hem de hamam kültürünü yansıtan dekoratif öğeler taşıyor. Hamam içerisinde elips şeklinde bir göbek taşır iki kurna bulunuyor. Tavanda ise mekanı karakterize eden renk terapisi sağlayan fiberoptik ve spot aydınlatma kullanılmış.

BODRUM KAT OTURMA 

Yine bodrum katta bulunan, ev sahipleri için tasarlanmış günlük yaşam alanı, diğer katlara göre daha çok modern çizgilerle tamamlanmış. Bu alanda bulunan duvardan duvara tasarlanmış dolaplar bir taraftan ihtiyaç duyulacak depolama alanları da yaratırken, bir taraftan da spor odasına geçişi sağlıyor. Sinema seyir odası olarak tasarlanan bu mekan ev sahiplerini gerçek bir sinema salonunda hissettirmeye yetiyor. İstendiğinde bu mekana hizmet eden mini barından firigo servisi bile mümkün. 

Banu Altay

Banu Altay profesyonel kariyerine, 1993 yılında üniversite eğitimi ile birlikte Mimar Behruz Çinici ofisinde başladı. 1996 yılında ITÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra sektörün farklı kuruluşlarında görev aldı. Mesleki birikim ve deneyimlerini 2009 yılından itibaren kurduğu “Sia & Moore Architecture Interior Design” firmasında tasarımlarına aktarmaktadır.

Sia Moore Architecture – Interior Design 

“Sia Moore”, dünya genelinde farklı disiplinlerle çalışan, merkez ofisi İstanbul da bulunan, tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulama şirketidir. Kişiye özel, yenilikçi, amacına hizmet eden, istek ve hayallerin birebir örtüştüğü tasarımlarıyla, kaliteyi uygun bütçelerle sunan, müşteri memnuniyeti ön planda olan bir tasarım ofisidir. 

Kuruluşundan bugüne, Türkiye’nin yanı sıra, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Kuzey Irak, Katar, Abu Dhabi, Suudi Arabistan gibi dünyanın farklı kültürlerine sahip ülkelerinde 100’den fazla projeye imza atmıştır. Özellikle yurtdışında iş potansiyelinin artması ile Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerine doğrudan hizmet verebilmek için 2014 yılı başında Dubai’de bir ofis açmıştır. Sia Moore, tasarımın her alanında iz bırakmak hedefiyle, markasını kısa zamanda dünyanın sayılı markalardan biri yapmayı hedeflemektedir.