Diktatör rejimde cesaretle çalışan kadın girişimci

Sia Moore Mimarlık’ın sahibi Banu Altay, bölgenin bir kadına gösterdiği olumsuz çalışma şartlarına rağmen Kuzey Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Türkmenistan’da malikaneler yapıyor.

1974 Soma doğumlu Mimar Banu Altay, farklı sektörler ve firmalarla çalışarak edindiği bilgi birikimiyle 2009’da Sia Moore Mimarlık Dekorasyon firmasını kurdu. Osmanlıca bolluk bereket anlamına gelen Sia kelimesine Moore kelimesini de ekleyerek, fazlasını vaat etmeyi hedefleyen Altay, girişimci bir kadın olarak diktatör rejimde iş yapma cesareti gösterdi.

İlk projesi Kaddafi Ailesi’nin konutları 

Pazara giremeyen nice büyük Türk firmalarına kıyasla, bölgenin bir kadına gösterdiği tüm olumsuz çalışma şartlarına rağmen Beydağı – Sirte ve Bingazi şehirlerinde Muammer Kaddafi’ye ait 14 villanın mimari ve iç mimari tasarımlarını yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Türkmenistan’da lüks konutlar, malikaneler oteller, ticari yapılar ve spor komplekslerinde uzmanlaşan Banu Altay, Kuzey Irak’ta Erbil ve Süleymaniye’de “cesaretle” çalışmayı sürdürdü .

Dünya genelinde farklı disiplinlerle çalışan, tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulamalarıyla çok sayıda üst düzey şirkete ve özel kişilere hizmet veren; anahtar teslim büyük projelere başarı ile imza atan Sia Moore, 2013’te 1 trilyonluk ciroyu yakaladı.

İstanbul’daki ofisimizde 9’u kadın olmak üzere toplam 15 kişiyiz ama proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyemizde bulundurduğumuz için bu sayı 100’ün üzerine çıkıyor.  

Dubai’de ofis açtı
Katar’ın incisi olarak adlandırılan Doha Pearl bölgesinde farklı mimari ve dekorasyona sahip konut ve ofisleriyle projeleriyle tanınan Sia Moore yurt dışındaki iş hacminin büyümesi ile geçtiğimiz Aralık ayında Dubai’de ofis açtı.

Cumhurbaşkanlarının konutlarında imzası var
Birçok ülke cumhurbaşkanlarının özel konutlarının yanı sıra farklı projeler içerisinde cumhurbaşkanlarının kullanacakları özel VIP alanlarının tasarımlarını  yapan şirket, özelikle Polimeks firmasının Türkmenistan’da yaptığı projelerin iç mekan tasarımlarında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Kurbankulu Verdimuhammedov’un kullanacağı sosyal mekânların tasarımları ve Azerbaycan’da ise Cumhurbaşkanı Aliyev Ailesi’ne ait yazlık konut tasarımı da tamamlanmış projelerden bazıları…

Boğaziçi Yalısı’yla uluslararası ödül kazandı
2013 yılında Sinpaş Bosphorus City projesi dahilinde 600 m2 alana sahip, 3 katlı Boğaziçi Yalısı’nın iç mekan konsept tasarımıyla International Property Awards 2013’de Highly Commended Interior Design Private Residence ödülünü kazandı. 

Türkmenistan pazarını iyi tanıyor
Türk müteahhitlik sektörü, bu yıl Türkmenistan’da 10 milyar dolardan fazla iş alarak rekor kırdı. Türkmen yönetimi, ülkesindeki stratejik açıdan önemli olan projelerin yapımında Türk şirketlerine güveniyor. Türk müteahhitleri, dünyanın en büyük 10 havaalanı arasında girecek Aşkabat Uluslararası Havalimanı, Türkmenistan’ı Orta Asya’da lojistik üssü konumuna getirecek Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı gibi projeleri üstlendi. Ayrıca, 2013 yılı Türkmenistan ile Türkiye ilişkileri açısından da verimli bir yıl oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra birçok bakan Türkmenistan’ı ziyaret etti. Mustafa Sandal, Murat Boz, Bengü ve Gülşen gibi sanatçılar Türkmenistanda konserler verdi.

Televizyon Kulesi ve Veledrom’un iç mekanlarını tasarladı
Neoklasik ile Eklektik tarzın kombinasyonuyla Arap mimarisini, Osmanlı mimarisiyle buluşturan Banu Altay, isteklerin, coğrafi bölge ve kültüre göre değişiklik gösterdiğini söylüyor. Altay: “2012 yılında Türkmenistan Aşgabat’da, yaklaşık 1 milyon m2 toplam inşaat alanı olan Olimpiyat Köyü projesi kapsamında yer alan, 6000 kişilik kapalı bisiklet arenası Olimpiyat Kompleksi Veledrom Binası iç mekan tasarımlarını tamamladık. Söz konusu proje, dünyanın en büyük kapalı alandaki veledromudur. Türkiye’de veledrom (pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisi) bulunmazken, Türkmenistan’ın başkenti Aşgabat’ta bir Türk şirketi tarafından inşa edilmesi ve iç mekanlarının Sia Moore tarafından tasarlanması gurur veriyor.” diyor.

Banu Altay;
“Türkmenistan Aşgabat’da, 211 metre yüksekliğinde Televizyon Kulesi iç mekan tasarımlarını yaptık. 3.240 m2 büyüklüğündeki yıldız formu ile dünyada mimarlık alanında en büyük yıldız olması sebebiyle Guinnes rekorlar kitabına girdi. 2012 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri kapsamında verilen “Kamusal Mimari” kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi.

İşleri bilgisayar ortamında 3 boyutlu hale getirerek, tasarım aşamasındaki projenin bitmiş halini gösterebiliyor, içinde ve dışında dolaştırıyoruz.

Katar Emiri El Tani Ailesi’ne ait malikanelerin ve sarayların, mimari ve iç mimari tasarımlarını tamamladık; uygulamaya geçtik. Yine Katar’da bir ofis projesinde yer alan yaklaşık 50 bin adet swarovski taşla, tamamen el işçiliği ile işlenmiş panoramik Katar sülieti de dikkat çeken bir işimiz oldu.”