Bebek odası nasıl dekore edilmeli?

Evinizin yeni üyesi aranıza katılıyor. Çok heyecanlı bir bekleyiş içerisindesiniz ve tüm hayatınızı ona göre yeniden düzenliyorsunuz. Peki ya onu odası? İşte bebeğinizin odasını dekore ederken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar …

Konforlu anne karnından sonra ilk defa kendi yatağına yatacak bebeğiniz odasındaki renkler, desenler ve malzemelerle dış dünyayla ilişkisini kurmaya başlar. Onun dünyada sahip olacağı ilk mekânın tasarımının güzel ve özel olmasını istiyorsanız Mimar Banu Altay’ın bebek odası dekorasyonu hakkında verdiği öneriler ve tavsiyeler işinize çok yarayacak.

Bebeğinizin odasını dekore ederken

Yer döşemesi seçimi bebeğinizin sağlığı için önemli bir konudur. Toz ve mikroorganizma barınacağından duvardan duvara halı kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca halı, odadaki nemi emceği için alerjik bünyeli bebeklerde nefes almayı güçleştirebilir. Taş ve mermer de soğuk efekt vereceğinden düşünülmemelidir. Bebek odası için en uygun yer döşemesi ahşap lamine parke veya mantar zemin olacaktır. Odadaki konseptinizi tamamlayacak renk ve desenlerde antialerjik bir parça halıyı parke üzerinde kullanabilirsiniz. Oda duvarlarınızın hava alır olmasına özen gösterin; çabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları tercih edin. Duvar kâğıdı kullanmak isterseniz bebek odaları için özel olarak üretilen lifleri ve ahşap tozu gibi doğal maddeler içerenleri seçmeniz daha doğru olur. Desenlerin de bebeğinizin görsel gelişimini destekleyecek olmasına dikkat etmelisiniz. Odanın tavanını ise beyaz yerine duvardaki rengin çok açık bir tonuna boyatmanızı öneririz. Çünkü bu durum bebeğinizin odasında kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Mobilyalara gelecek olursak, almanız gerekenler; bebek karyolası, şifonyer, elbise dolabı, alt açma ünitesi, emzirme koltuğu, oyuncak sandığı, raflar ve ihtiyacınıza göre ek aksesuarlardır.

Konseptinizi çok da abartmayın

Bu yola çıkış noktanız renk, desen ve mobilya seçmenizi anlamlı kılar ve bütünlük yaratır. Evet temanız olsun, ancak abartmamaya özen göstermelisiniz. Odanın her yerini çiçekler, bordürler, örtüler, perdeler, araba, ayıcık, denizaltı, uzay, orman desenleri ile doldurursanız hem sizin için hem de miniğiniz için çok yorucu olabilir. Temayı oluşturan desenleri ve detayları ahenk oluşturacak şekilde tekrarlamaya özen göstermelisiniz.

Mobilyaları alırken dikkat edeceğiniz noktalar

Köşeleri sivri değil, yuvarlak hatlarda olmalıdır. Bebeğinizin çarpması anında zarar vermeyecek yapıda olmalıdır. Kesinlikle mobilyaların herhangi bir yerinde cam kullanılmamalı. “Mutlaka mobilyamda cam görüntüsü olsun” diyorsanız bu görüntüyü kırılmaz mika (fleksi) ile sağlayabilirsiniz. Mobilyaların sadece dış görüntüsüne, şekline ve güzelliğine değil, malzemesine, kalitesine, içlerine, arkalarına, çekmecelerine, çekmece altlarına kadar bakın inceleyin ve sorun. Özellikle ahşap mobilyalarda kullanılan cila ve lake boyanın kalitesi çok önemlidir. Duvara monte raflar küçük odalar için ideal olabilir, fakat rafların yerleştireceği yer de önemli. Raf siz odada hareket ederken çarpmayacağınız ve bebeğinizin kafasını vuramayacağı tırmanıp üzerine asılamayacağı veya üzerindekileri aşağıya çekemeyeceği yerde olmalıdır. At değiştirme masasının aynı zamanda şifonyer olarak kullanılması çok işinize yarayabilir. Böylece bebek bezlerinden kurtulduğunuzda işinize hiç yaramayan bir mobilya ile kalmamış olursunuz. Bol bol saklama dolabı yaptırın. Bebek eşyaları küçücük olsa da tahmin ettiğinizde çok daha fazla yere ihtiyacınız vardır. Unutmayın o kıyafetler ve ayakkabılar gün geçtikçe büyüyecek ve olanlara ekstra aksesuarlar eklenecek.

Odanın aydınlatması nasıl olmalı?

Bebek odasındaki ana aydınlatma tavandan olmalıdır. Ancak tavandaki ışık direkt olarak bebeğinizin gözüne gelip rahatsız etmemelidir. Ek olarak şifonyer üzeri abajur ya da lambader kullanılabilir. Ancak bu aydınlatmaların ve elektrik kablolarının bebeğin ulaşamayacağı yerlerde olması güvenlik açısından çok önemlidir. Bebekler ışığa bakmayı çok severler, bundan dolayı odanın ışık kaynaklarının bebeğinizin gözünü rahatsız etmeyecek kadar hatta mümkün ise kısılıp açılabilecek şekilde ayarlı olması gerekir. Gece için de az ışık veren ve emniyetli bir yerde duran gece lambası tercih edilmelidir. Ancak dekorasyonda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var ki kullanılan tüm öğelerin her birinin çok güzel olması gerekmiyor. Önemli olan bütünde dengeyi ve güzelliği yakalayabilmektir. www.banualtay.com